Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


Пренасяне

1. Прехвърляне на придобито в една област умение върху сродна дейност (например, владеенето на машинопис улеснява"обучението по информатика). 
2. Психологически процес, свързан с повторителните автоматизми, който се стреми да прехвърли върху явно неутрални хора или предмети емоции и нагласи, съществували в детството. 
3. В психоаналитичната практика - афективно отношение, което пациентът установявя с аналитика, неадекватно на реалната терапевтична ситуация и детерминирано от стари анахронични структури. Прехвърлянето на благоприятни чувства върху терапевта представлява положително пренасяне, а на враждебни чувства - отрицателно пренасяне. Осъзнаването на приятелските или враждебните нагласи, установени в детството на пациента и проецирани върху психоаналитичната ситуация, му позволява да разбере своето поведение и да го промени в зависимост от конкретните елементи. В разискването между аналитика и пациента неизбежно се установява психоафективен обмен, на фона на който протича общуването. Терапевтът никога не е точно огледало, каквото би желал да бъде. Неговите нагласи в отговор на нагласите на пациента се наричат контрапренасяне. Много признаци могат да му подскажат това: ако сънува пациента си, ако чувства, че в него се надига раздразнение или агресивност спрямо последния, той трябва да си зададе въпроси относно самия себе си. Ако психоаналитикът не осъзнае своите чувства, лечението не напредва или се проваля.