Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


Продълговат мозък

 Продълговатия мозък е непосредствено продължение нагоре по гръбначния мозък. Или с други думи той свързва гръбначния с главния мозък. Сивото вещество е разположено във вътрешността под форма на групички от нервни клетки – ядра. Бяло вещество има както отвън, така и отвътре. То представлява снопчета от нервни влакна с проводна функция, повечето от които се кръстосват. По едни от тях се провеждат импулси, идващи от рецепторите през гръбначния мозък към кората на главния мозък (сетивни нервни пътища), а по други – от кората на главния мозък към двигателните органи (двигателни нервни пътища). 
  В продълговатия мозък се намират редица важни за живота центрове: център на дишането, на сърдечната дейност, център, регулиращ обмяната, и др. В него се намират центровете и на рефлекси, свързани с храненето: слюноотделянето, сокоотделяне на стомашните и задстомашната жлеза, дъвкане и гълтане. Центровете на някои защитни рефлекси – кихане, кашляне, повръщане – се намират също в продълговатия мозък. 
  Дейността на продълговатия мозък е подчинена на дейността на мозъчната кора и се регулира от нея. 
   Рефлексната функция на продълговатия мозък е свързана с регулирането на извънредно важни жизнени функции. Такива са центрове тук са дихателният булбарен център, при парализа на който настъпва смърт, рефлексен център на сърдечно-съдовата система и съдодвигателен център. В продълговатия мозък се намират центровете на защитни дихателни рефлекси (кихане, кашляне); рефлексни центрове на храносмилането; център на потоотделянето; центрове предпазващи роговицата окото от изсъхване; център на гласообразуването. В продълговатия мозък са се развили и посложни рефлексни центрове, които имат регулиращо и координиращо влияние върху гръбначният мозък. Това са центровете за регулация на мускулния тонус, за поддържане на позата и равновесието.
   Проводната функция на продълговатия е подобна на тази на гръбначния мозък. Тя се осъществява чрез преминаването през него на сетивна информация от гръбначния мозък към по-горележащите структури и двигателната информация от погорележащите структури към гръбначния мозък.

Няма коментари:

Публикуване на коментар