Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


Предмет и задачи на социалната психология

Социалната психология се интересува от психологичните процеси, свойства и състояния на човека, но разгледани в групов контекст, в контекста на взаимодействието на човека с другите хора.

Общата психология се интересува от паметта на човека, социалната психология се интересува от колективната памет. Общата психология ни дава познание за възприятието изобщо – как човек възприема външния свят, социалната психология не се интересува от процеса на възприемане, а се интересува от възприемането на социалните обекти: другия човек, групата от хора, институциите, обществото като цяло. При социалната психология говорим за социално възприятие и социална перцепция.

Предметът на социалната психология се състои в изследването на онези механизми, които се разгръщат у индивидите в процеса на тяхното взаимодействие и общуване.

Всички психологически дисциплини боравят с общи категории и понятия, например категорията личност, но има и категории и понятия, които са характерни само за социалната психология. Такива понятия са социална перцепция, атитюд, социална мотивация, атрибуция (приписване на причинност).

При общуването ни с другите хора ние се питаме не само защо лицето „Х” постъпва така спрямо мен, но си даваме и отговор на въпроса защо. По някакъв начин ние приписваме причинност.

Социалната психология си има и свои методи на изследване като наблюдение, социално-психологически експеримент и т.н.

Няма коментари:

Публикуване на коментар