Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


ДИСПОЗИЦИОННАТА ТЕОРИЯ НА ГОРДЪН УИЛАРД ОЛПОРТ

   
Гордън Олпорт е роден в гр. Монтезума, щата Индиана, САЩ,  през 1987г. Той е най-малкият от четирима братя. Гордън е срамежливо и ученолюбиво  дете, което прекарва детството си доста изолирано. Баща му е лекар и той израства с всички пациенти, лекари и сестри наоколо, както и с типичните дреболии, подобаващи на малка болница, където се работи здраво. Иначе, ранният етап от живота му е доста приятен и безметежен.
   Гордън Олпорт се противопоставя на фройдисткото гледище за безсъзнателното и позицията му е много по- близка до тази на Алфред Адлер. Личността според негоо е организирано цяло, а не сбор от навици и фиксации. Тя съществува сега и гледа към бъдещето, а не към миналото. Фундаментална роля в личностния растеж играе това, което Олпорт нарича “функционална анатомия на мотивите”, т.е. появата на нови мотивационни системи. Олпорт се отличава от другите автори по това, че той не тръгва от клиниката /патологията/ към нормалното, а по обратния път- от нормалното към патологичното. В основата на теорията на Олпорт са няколко идеи:

  • че хората имат сбор от диспозиции /предразположености/ да реагират по определен начин в дадени ситуации /TRAITES/ трейтс- черти;
  • няма двама души, които да са еднакви;
  • човекът е открита система /подобно на Ерих Фром Олпорт казва, че човекът заедно с останалия свят е в открита система, която трябва да се развива/;
  • като казва личност, разбира и какъв ще бъде този човек и в бъдеще;
  • /TRAITES/- за Олпорт трейта има друг смисъл: черта- мотив. Нашите трейтове не са само в смисъл този е глупав, емоционален, а за него всички тези неща са черти- мотиви, например простият човек ще каже прости неща/. Олпорт вижда качествата на хората като мотиви. В началото счита, че трейтовете не са биологичен фактор, но по- късно казва, че се онаследяват.

Трейтовете са 2 типа:
основни- стимулират поведението;
инструментални- оформят поведението ни /вежливост, сдържаност/.
Гордън Олпорт говори, че понякога някой трейт става водещ и става КАРДИНАЛЕН ТРЕЙД. Въпросът за клиниката се свежда до променяне на трейта.


1 коментар:

Unknown каза...

Кога е роден? Кога? Хахаха

Публикуване на коментар