Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


Интерорецептивни усещания


Органически усещания – свързани са с органичните потребности на организма и се предизвикват в значителна степен от нарушаването на автоматичното протичане на функциите на вътрешните органи. Те са изключително многообразни: усещания за глад, ситост, жажда, бодрост, умора, сънливост, общо и локално неразположение, задушаване, гадене, полови усещания, трудно диференцирани усещания. Характерно за тях е, че се съпровождат с ясно изразени емоционални състояния.
Усещания за болка – сигнализират за дрзнене и/или нарушаване на целостта или функциите на организма като цяло или на отделни негови части. Усещанията за болка се основават на активността на нервни влакна с голям и малък диаметър. Активността на тънките влакна отваря вратата и води до усещане за болка. И обратното – дебелите влакна затварят вратата и предотвратяват усещането за болка (теория за контрол на вратата). Болката е биологически важно усещане. Възниквайки под въздействието на разрушителни по своя характер и сила дразнители, болката показва, че е налице опасност за организма. За усещанията за болка няма отделни рецептори. Може да с епредизвика чрез интензивно дразнене от почти всеки вид, включително екстремални температури, интензивен звук или светлина, силен натиск върху кожата или електрошок. Болката често е подбуда за проява на определена активност или отказ от такава. Психологически погледнато за болката е най-характерен афективният характер на усещането. Трябва да се прави разлика между контролирането на физическото усещане за болка и емоционалната реакция, която тя предизвиква. Например: морфинът блокира преживяването на усещане за болка, докато транквилантите намаляват неприятното преживяване от болката. При усещането за болка може да се говори за своеобразно единство на емоционалния и когнитивен момент в психическия живот на човека.
Усещания за равновесие – вертикалното положение на човешкото тяло се контролира с помощта на статистическите усещания. Те възникват в резултат на функционалната дейност на вестибуларния анализатор. Дразнители за него са:
- Праволинейните и ъглови ускорения на човешкото тяло
- Развиващите се при ускорението центробежни сили
- Промяна в посоката на силата на тежестта при преместване на тялото в пространството
Два сетивни органа наречени полуокръжни канали и вестибуларни торбички, разположени близо до охлюва на вътрешното ухо детерминират статическите усещания.

Няма коментари:

Публикуване на коментар