Симпатикусът и парасипатикусът имат въздействие върху всички вътрешни органи.
1.Око - симпатикусът разширява зеницата, парасимпатикусът я свива.
2.Сърдечно-съдова система - симпатикусът учестява и усилва сърдечните съкращения, а парасимпатикусът ги забавя. Симпатикусът свива кръвоносните съдове и повишава артериалното налягане. Парасимпатикусът разширява кръвоносните съдове само в слюнките жлези и във външните полови органи.
3.Стомашно-чревен тракт - парасимпатиковите нерви усилват перисталтиката (съкращения на гладкомускулната стена) на стомаха и тънкото черво, а симпатикусът я потиска. Парасимпатикусът стимулира секреторната активност на храносмилателните жлези. Влиянието на симпатикуса върху тях е потискащо, но много по-ограничено.
4.Въздухоносни пътища - възбуждането на симпатикуса води до разширение на горните дихателни пътища.
5.Обмяна на веществата - възбуждането на симпатикуса води до повишаване на концентрацията на кръвната захар
6.Сърцевина на надбъбречната жлеза - при възбуждане на симпатикуса настъпва силно активиране на секрецията на сърцевинните надбъбреч-ни хормони адреналин и норадреналин (същите, които са медиатори в крайните окончания на симпатикуса, но тук съотношението е
4:1).
7.Ендокринни жлези - симпатикусът стимулира секрецията на щитовидната жлеза, а парасимпатикусът стимулира секрецията на инсулин от задстомашната жлеза.
Симпатикусът организира работата на вътрешните органи при състояние на напрежение и тогава преобладават процесите на разход на енергия, докато ефектите на парасимпатикуса са свързани с приспособяване на организма за състояние на покой и тогава се засилват процесите свързани с натрупване на енергия.
Вегетативната нервна система се регулира и от хипоталамуса и лимбичната система.
Няма коментари:
Публикуване на коментар