Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


Сравнение между експерименталните плановете за изследване на едно лице и груповите планове

Сравнение между експерименталните плановете за изследване на едно лице и груповите планове
   Плановете за изследване на едно- единствено лице и груповите експериментални планове се различават по няколко важни характеристики, отнасящи се до проблемите, които решават събирането на информацията и анализа й.
   Най- общо и при двата вида експериментално психологическо изследване се търси отговор на въпроса -Има ли от експерименталното условие някакъв ефект?
   При изследване на едно- единствено лице се осигурява информация за констатираната  промяна в течение на времето, докато междугруповият план дава оценка на интервенцита за определена популация от изследвани лица. Например планът  с едно единствено лице включва сравнение на поведението при две условия, но процесът на промяната се документира в течение на времето. Типичният междугрупов подход е да се сравнят две или повече групи в един или няколко момента от времето по своите средни величини и дисперсиите. Ако са вероятностно еквивалентни, преди да се приложи експерименталното условие, разликата между средните стойности се разглежда като описание на “ефектите” на експерименталното условие.
   Често пъти  е желателно, след като дадено експериментално условие е въвеждано при план с едно- единствено изследвано лице, да се премине към групови планове. С това се повишава външната валидност на експеримента.
   План с едно- единствено лице е подходящ, когато:
  • изследваното лице е на разположение многократно в достатъчно дълъг период от време и е готово да участва в изследването  в изследването;
  • експерименталното условие е такова, че може да се прилага повторно или многократно  тоест възможна е възвратимост към контролните условия;
  • средата  в която изследваното лице се подлага на въздействие, е относително константна и е възможно зависимата променлива да се мери всеки път.

   Ако тези условия не са изпълними, по- удачно е използването на груповите експериментални планове.
   Груповите планове  обаче имат други ограничения. Те се отнасят до рандомизацията. Тя може да не е възможна или да имаме недостатъчен брой индивиди за изследване.
   При анализа на данните груповите експериментални планове дават по- голяма възможност за използване на по- чувствителни статистически методи, което е предпоставка за по- прецизен психологичен анализ. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар