Личности променили разбирането ни за човека

Павлов

Павлов

Вертхаймер

Вертхаймер

Титчнър

Титчнър

Джон Дюи

Джон Дюи

Кюлпе

Кюлпе

Карл Роджърс

Роджърс

Фроид

Фроид

Ерих Фром

Фром

Станислав Гроф

Гроф

Анри Валон

Валон

Скинър

Скинър

Маслоу

Маслоу


Емоции



  Емоциите са цялостни реакции на организма и психиката, които имат физиологичен, поведенчески и субективен компоненти.

   Физиологичният компонент може да се регистрира с помощта на подходяща апаратура. Тя служи и при създаването на детектора на лъжата. 

   Лицевото изразяване е необходимо за пълноценното протичане на емоционалните реакции. Сдържането на лицевия израз отслабва преживяваната емоция. Усмивката, дори и да е преднамерена подобрява общото функционално състояние. Спазвайте девиза “Усмихвай се!”

   Движенията на тялото подлежат на по-слаб съзнателен контрол и при внимателно наблюдение и използване на видеозаписи могат да дадат информация за действителното състояние на лицето под наблюдение.

Емоции

   Субективното преживяване на емоцията се състои от емоционална възбуда, емоционален тон и съдържание. Емоционалната възбуда отразява мобилизационните изменения в организма. Емоционалният тон информира за общата картина на взаимодействието индивид - среда. Съдържанието на емоциите зависи от особеностите на емоциогенните сигнали.

   Съществуват 10 базисни емоции, които имат биологична основа и са общи за всички хора и за висшите бозайници. Базисните емоции активират специфични мисли, свързани са със специални лицеви изрази, автоматично включват определени поведения и са насочени към получаване на определени ефекти. Когато са достатъчно интензивни могат да направляват поведението в нежелателна от социална гледна точка посока.

   Емоционалната система задава някои закономерности на емоционалния живот, които определят неговото богатство и разширяват адаптивните функции на емоциите.

   Емоциите влияят върху организацията и протичането на познавателните процеси и мотивацията. Те са абсолютно необходими за протичането на мотивационните процеси, в някои случаи служат като подкрепа, а могат да бъдат и самостоятелен източник на мотивация.

   Физиологичните изменения в организма при емоционално преживяване предизвикват ответна физиологична реакция, предназначена да възстанови неговото вътрешно равновесие. Двата физиологични процеса имат различни механизми на усилване и затихване, което лежи в основата на пристрастяванията от всякакъв вид. 

Вижте още:



Няма коментари:

Публикуване на коментар